poniedziałek, 22 maja 2023

Wobec - wystawa Grupy 13


Na wystawie WOBEC, Grupa 13 zaprezentuje ostatnie prace wykonane podczas rezydencji artystycznej we Frans Masereel Centrum w Kasterlee w Belgii jesienią 2022 roku. Tematem wystawy jest, jak zawsze, różnorodne spojrzenie na zagadnienie roli i miejsca kobiety, matki w obecnych czasach - to nasze głosy wobec tego co nas otacza.

Wystawa potrwa od 3 do 17 marca 2023 i jest realizowana w ramach programu wydarzeń towarzyszących: Heroina. Bohaterka 2023. Festiwal Kobiet.
Grupa 13 – grupa artystyczna powstała w 1999 roku i składa się z kobiet graficzek i fotografek. Założeniem ogólnym istnienia artystycznej Grupy 13 jest chęć i potrzeba wspólnych wystaw, dyskusji oraz spotkań.
W skład grupy wchodzą artystki (w większości absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie): Joanna Adamusiak, Agnieszka Berezowska, Marta Bożyk, Agnieszka Dobosz, Julia Jarża-Brataniec, Elżbieta Kwasek-Stefańska, Małgorzata Malwina Niespodziewana, Katarzyna Niżegorodcew, Izabella Sieverding, Anna Sadowska, Aleksandra Skura, Weronika Szmuc, Joanna Wysocka-Panasiewicz.
Grupa 13 często obiera tytuły swoich wystaw poprzez skróty myślowe (wystawa Mężczyzna, Kobieta, Seks), które nie sposób zinterpretować jednowymiarowo. Nie jest to możliwe choćby z tego powodu, że Grupę tworzy trzynaście różnych indywidualności artystycznych. Ta różnorodność wypowiedzi składa się jednak na dotyczący każdego człowieka wspólny mianownik jakim jest zwykłe życie, a w nim, odwieczni bohaterowie z wciąż powracającymi dylematami.
Artystki:
Joanna Adamusiak
Agnieszka Berezowska
Marta Bożyk
Agnieszka Dobosz
Julia Jarża
Elżbieta Kwasek
Aleksandra Miksztal
Małgorzata Malwina Niespodziewana
Katarzyna Niżegorodcew
Joanna Wysocka Panasiewicz
Anna Sadowska
Weronika Szmuc
Wydarzenie odbywa się w ramach Miesiąca Krakowianek, organizowanego przez Urząd Miasta Krakowa. Więcej informacji znaleźć można na www.krakowianki.krakow.pl.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...