niedziela, 18 grudnia 2022

Szukam słońca od wielu lat... - wystawa indywidualna

   

Małgorzata Malwina Niespodziewana, Ziemia, rysunek na papierze, 2022


Małgorzata Malwina Niespodziewana

Szukam słońca od wielu lat…

Wernisaż: 25 listopada (piątek), godz. 19.00

Jan Fejkiel Gallery

ul. Sławkowska 14, Kraków

Kurator: Jan Fejkiel

wystawa otwarta od 25.11.-10.12.2022

Prace składające się na wystawę "Szukam słońca od wielu lat…" to najnowsze rysunki oraz monumentalne kolaże. Głównym motywem wokół którego zbudowany jest cykl to ponad dwumetrowa praca przedstawiająca słońce o takim samym tytule jak wystawa.

Wystawę można porównać do budowy książki. Główne dwa rozdziały oparte są na motywie słońca oraz jego rewersie (cieniu, mroku), które tworzą prace (podrozdziały) zawierające stałe elementy, do których powracam od ponad dwudziestu lat w swojej twórczości, a więc: łzy, włosy, rany, serce. Nowym wątkiem, który pojawi się na wystawie jest temat domu, a w zasadzie relacja kobieta-dom. Odnoszę się zarówno do pojęcia domu jako dziedzictwa, rodzinnych korzeni (Ziemia, Ognisko domowe, Dom kobiet, Gniazdo domowe, Drzewo rodzinne, Bodyguard 1 i 2), jak również domu mogącego być elementem uwięzienia, samotności czy przemocy (Domy łez, Zatruty ogród, Rykowisko). Zaprezentuję również serię prac przedstawiających Boginie (Słońca, Mocy, Łez, Nocy). To rysunki dyptyczne (podwójne, dwustronne). Awers jest przedstawieniem figuratywnym, z kolei rewers – abstrakcyjnym. Ta dychotomia stała się charakterystyczna dla moich ostatnich działań artystycznych, gdzie łączę świat przedstawiający (czasem nawet narracyjny) ze światem abstrakcji czy geometrii.

Cykl Szukam słońca od wielu lat… wpisuje się w serię wystaw, które poświęciłam kobietom (Bajki, 2010, Złe, 2014, Strefa snu, 2017, Dzikie słońca, 2016, Katarzyna, Maria, Erna, 2020, Siostry, 2021).

O wystawie w czasopiśmie Restart TU

Więcej TU

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...