niedziela, 18 grudnia 2022

Grupa 13 Day After / Dzień po... - wystawa grupowa

 Grupa 13

Day After / Dzień po...
Wystawa organizowana w ramach Cracow Art Week KRAKERS 2022
Jan Fejkiel Gallery, ul.Sławkowska 14, 31-014 Kraków, tel.12 429-15-53,
www.fejkielgallery.com, jan@fejkielgallery.com
Day After / Dzień po… jest tytułem zbiorowej wystawy artystek zajmujących się głównie grafiką i fotografią należących do Grupy 13. Grupa 13 od ponad dwudziestu lat zaznacza swą wyjątkową obecność w naszej sztuce. O jej powstaniu w roku 1999 roku zadecydowała chęć i potrzeba organizowania wspólnych wystaw, dyskusji oraz spotkań. Do grupy należą: Joanna Adamusiak, Agnieszka Berezowska, Marta Bożyk, Agnieszka Dobosz, Julia Jarża, Elżbieta Kwasek, Aleksandra Miksztal, Malwina Małgorzata Niespodziewana, Katarzyna Niżegorodcew, Anna Sadowska, Weronika Szmuc, Joanna Wysocka-Panasiewicz.
Dzisiejsza wystawa odbywa się w ramach Cracow Art Week KRAKERS 2022, organizowanych w tym roku pod hasłem Jesteśmy wielością. Trudno o lepszy tytuł dla zróżnicowanego wystąpienia artystek reprezentujących Grupę 13. Prezentowana kolekcja, w głównej mierze grafik, powstała w niecodziennych warunkach stypendialnego pobytu w Centrum Sztuk Graficznych im. Fransa Masereela w Casterle w Belgii w roku 2021. Po długim okresie covidowej cezury, osamotnienia i nierzadko oderwania od warsztatu większość artystek miała okazję nie tylko ponownie spotkać się, ale i wspólnie pracować w profesjonalnym graficznym studio goszczącym wybranych artystów z całego świata.
Wystawa Day After / Dzień po... nie jest bynajmniej pierwszym udziałem Grupy 13 w Cracow Art Week KRAKERS. Artystki reprezentowane przez galerię debiutowały tu już w roku 2019 wystawą pt. Panny Panka, dedykując swe wystąpienie nie żyjącemu mistrzowi grafiki polskiej Jerzemu Pankowi. Do historii przeszły także wcześniejsze wystawy Grupy 13 w Jan Fejkiel Gallery, jak Mężczyzna z roku 2002, czy wystawa pod równie ekscytującym tytułem Seks z roku 2009. Osobnym rozdziałem współpracy artystek z galerią jest ich udział w wystawach zbiorowych organizowanych przez galerię, by wspomnieć ostatnie; Rzeczywistość i jej wariacje w Reykjanes art Museum, w Islandii w roku 2019, czy Kronika zapowietrzonych dni z roku 2021 w Krakowie. Do wspólnego dorobku dodać należy wystawy indywidualne w galerii Agnieszki Berezowskiej, Marty Bożyk, Agnieszki Dobosz, Julii Jarży, Małgorzaty Malwiny Niespodziewanej, Anny Sadowskiej.
Jan Fejkiel
Wystawa organizowana w ramach Cracow Art Week KRAKERS 2022
fot. K. Niżegorodcew

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...