sobota, 19 września 2020

Grupa 13 - wystawa


Śmieć/Śmierć

Grupa 13
wystawa w Białej Sali w drugim budynku na 1.p
Wernisaż odbywa się od 18 do 21 godziny.

Uczestniczki wystawy:
Joanna Adamusiak
Agnieszka Berezowska
Marta Bożyk
Julia Jarża
Agnieszka Dobosz
Elżbieta Kwasek
Katarzyna Niżegorodcew
Joanna Wysocka Panasiewicz
Anna Sadowska
Aleksandra Miksztal
Weronika Szmuc
Małgorzata Malwina Niespodziewana

Kuratorka wystawy:
Margeryta Vladimirova

Ś M I E Ć
Ś M I E Я Ć
Śmieć i śmierć. Czy te zjawiska łączy coś więcej, niż podobieństwo językowe, albo literówka?
Szukając odpowiedzi na to pytanie artystki z Grupy 13 stworzyły wystawę w Galerii Tytano. Ich wypowiedzi lokują się w spektrum między istnieniem i niebytem, sensem i bezsensem, uważnością i wyparciem, śmiercią i śmieciem.
Po śmierci ciało człowieka się rozkłada, stając się częścią natury, zapisem w kolejnych warstwach ziemi. Przedmioty po symbolicznej śmierci stają się śmieciem. Nader często się nie rozkładają. Też stają się częścią natury – np. dryfującymi w oceanach toksycznymi wyspami.
Śmieć, czyli mieć odwagę, działać bez lęku i obaw, przekraczać utarte normy, mówić, to, czego nikt nie chce słyszeć. Śmierć w historii często spotykała tych, co mieli odwagę, takich jak Giordano Bruno. A co po śmierci? Zostają szczątki, ślady, przedmioty. Niektóre są nacechowane, posiadają wartość. Inne pozbawione wartości stają się a priori śmieciem. A może nie? Kto śmie dokonać kategoryzacji?
Wykopaliska archeologiczne, muzealne ekspozycje, antykwariaty, targi staroci i sztuka tworzona z recyklingu są dowodem na to, że mniej lub bardziej anonimowe życie śmieci po śmierci trwa. Ale jak długo potrwa życie po śmieciach?


Margarita Vladimirova
Wrzesień 2020

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...