środa, 23 czerwca 2010

Konferencja Sztuka Matek


Konferencja „Sztuka Matek”26 czerwca 2010, godz. 10:00 – 15:00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3, Warszawa

Charakterystyczna pętla między sztuką a życiem definiuje najbardziej nam współczesny nurt sztuki. Z punktu widzenia krytyki sztuki nie sposób zignorować momentu, gdy kobieta –artystka zostaje matką. Zdaniem Hillary Robinson kobieta –artystka to kategoria wewnętrznie sprzeczna. Do niedawna bycie artystką i bycie matką mogło być co najwyżej naprzemiennym odgrywaniem dwóch różnych ról. Jak to wygląda współcześnie? Czym są doświadczenia macierzyństwa? Jakie jest na nie miejsce w kulturze?
Konferencja zorganizowana przez Fundację MaMa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie z udziałem kulturoznawczyń i kulturoznawców, krytyczek i krytyków sztuki oraz artystek między innymi Izabeli Kowalczyk, Pawła Leszkowicza, Sylwii Chutnik, Dominiki Dzido, Anny Zdrojewskiej, Katarzyny Haber i Małgorzaty Malwiny Niespodziewanej.

10:00 Powitanie i kawa

10:15 – 10:30 dr Patrycja Dołowy – działaczka Fundacji MaMa, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu „Sztuka Matek” – kilka słów o tym dlaczego „Sztuka Matek”

10:30 – 11:00 Sylwia Chutnik, prezeska Fundacji MaMa, kulturoznawczymi, absolwentka gender studies, pisarka (laureatka Paszportu Polityki) – wątki macierzyństwa i brak wątków ojcostwa w polskiej sztuce krytycznej i sztuce dawnych bloków komunistycznych

11:00 – 11:30 Dominika Dzido, antropolożka kultury, absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim – o intymnych doświadczeniach ciąży, porodu i połogu – utraty kontroli nad własnym ciałem, podwójności, dziwności, traumy. Modele – technokratyczny i naturalny jako przykłady kulturowej pacyfikacji ciążowego doświadczenie dziwności, inności.

11:30 – 12:00 Anna Zdrojewska, kulturoznawczymi, absolwentka gender studies. Pracuje nad doktoratem poświęconym macierzyństwu. Współautorka filmu dokumentalnego "Podziemne państwo kobiet". Prowadzi wydawnictwo Mamania - Sztuka życia, czyli o aspiracjach młodych matek i ich zderzeniu z rzeczywistością

12:00 – 12:30 Przerwa kawowa

12:30 – 13:00 dr Izabela Kowalczyk, historyczka i krytyczka sztuki, publicystka, redaktorka pisma Artmix, autorka i współautorka kilku książek o sztuce - Matki, artystki, negocjatorki… - dawne artystki najczęściej tworzyły w przestrzeni „pomiędzy” - pomiędzy sztuką a domowymi obowiązkami, pomiędzy byciem artystką a byciem kobietą (żoną, matką). Również współcześnie kobiety, muszą negocjować pomiędzy tymi obszarami. Na przykładzie konkretnych prac pokażę, jak artystki ujawniają te negocjacje, jak niekiedy z prania pieluch powstaje feminizm.

13:00 – 13:30 dr Paweł Leszkowicz, historyk i krytyk sztuki, kurator i wykładowca, zajmujący się współczesną sztuką i kulturą wizualną oraz studiami nad seksualnością - Macierzyństwo według Catherine Opie: amerykańskiej fotografki, która rejestrowała doświadczenie lesbijskiego macierzyństwa. Jej macierzyńskie fantazje i spełnienia rozpięte są pomiędzy sprzecznymi biegunami. Zajmę się kwestią - w jaki sposób te skrajne podejście oddaje zmianę społeczną w stosunku do macierzyństwa i tożsamości lesbijskiej na przełomie ostatniej dekady w kulturze, nie tylko amerykańskiej.

13:30 – 14:00 dr Małgorzata Malwina Niespodziewana, malarka, graficzka, mająca na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, stypendystka między innymi MKiDN, nominowana do Paszportu Polityki 2005 – przedstawi projekty „Kobro”(2008) i „Bajka” (2010_ zainspirowane rozkładanymi książkami dla dzieci. Wychowanie i opieka nad dzieckiem, które często stają się przeszkodą okazały się inspirujące i owocne. Czytanie w domu bajek wiąże się z powrotem do własnych dziecięcych rysunków. Jest to również podpatrywanie wycinanek córki, a może i korzystania ze świata skojarzeń, który dorosłym nie jest już dostępny.

14:00 – 14:30 Katarzyna Haber, kuratorka wystawy „Sztuka Matek”, graficzka, historyczka sztuki, związana z warszawską galerią Apteka Sztuki – opowie o wystawie i jej założeniach

14:30 – 15:00 Dyskusja i zakończenie

szczegóły na stronie: www.sztukamatek.pl

ZAPRASZAM!

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...